Turinys:

Šachmatų mėgėjai tikriausiai žino, kas yra Teymuras Rajabovas. Dar būdamas penkiolikmetis berniukas, jis sumušė patį Kasparovą. Dabar „Teimuru 31“ iš vaikų proanūkio virto gerbiamu seneliu, išsiskiriančiu prasmingu ir gyvu žaidimu. Straipsnyje papasakosime apie vieno stipriausių šachmatininkų gyvenimą ir karjerą.

Biografija

Teymuras Radjabovas gimė 1987 m. Kovo 12 d. Baku. Jo tėvas Borisas Efimovičius Šeininas pagal išsilavinimą yra naftos inžinierius, kelių išradimų autorius ir techninių mokslų kandidatas. Mama yra anglų kalbos mokytoja, Teymur neša savo pavardę.

Nuo ankstyvos vaikystės berniukas stebėjo, kaip jo tėvas žaidžia šachmatais. Borisas Šeininas buvo pakankamai stiprus žaidėjas, dažnai eidavo į Pionierių rūmus konkuruoti su nusipelniusiais priešininkais ir pasiimdavo su savimi sūnų. Taigi Teymuras Radjabovas susidomėjo šachmatais. Borisas Efimovičius be galo džiaugėsi, kad sūnus pasidalino aistra, pradėjo su juo sunkiai dirbti ir perduoti savo patirtį. „Teymur“ labai lengvai įsisavino informaciją ir puikiai leido laiką žaisdamas sudėtingus žaidimus. Tada Šeininas suprato, kad iškelia čempioną.

Pirmasis mažojo šachmatininko žaidimas įvyko, kai jam buvo tik ketveri metai. Varžybose dalyvavę žiūrovai buvo nustebinti neįprastu berniuko mąstymu, kuris sugebėjo konkuruoti net su patyrusiais žaidėjais.

Pirmos varžybos

Vėlesniais metais Teymuras Radjabovas jau dalyvavo jaunesnės amžiaus grupės čempionatuose, iškovojo pergales pasaulio ir Europos čempionatuose. Tokie aukšti rezultatai negalėjo likti be spaudos dėmesio. Jie pradėjo kalbėti apie berniuką kaip apie naują senelį, ir jam buvo pranašauta puiki ateitis.

Ir pergalės netruko ateiti: netrukus Teymuras užėmė pirmąją vietą Kasparovo taurėje, įveikdamas daugiau suaugusių ir patyrusių vaikinų. Po to jis suprato, kad turi tikrai didelį potencialą, ir nusprendė dalyvauti Europos čempionate. Dvylikametis Teymuras Rajabovas buvo jauniausias čempionato žaidėjas, tačiau tai nesutrukdė jam tapti čempionu jaunesnėje nei aštuoniolikos metų grupėje.

2001 m., Kai jaunam šachmatininkui buvo keturiolika, jis sulaukė neįtikėtinos sėkmės - jis tapo didmeistriu. Tik nedaugelis pasaulio žaidėjų pasiekė tokį rangą tokiame jauname amžiuje.

Karjeros plėtra

Teymuro Rajabovo tėvas, kuris iki tol ėjo ir jo trenerio pareigas, reikalavo, kad jo sūnus apmokytų labiau kvalifikuotas specialistas. Borisas Efimovičius suprato, kad nieko negalės išmokyti naujai pagamintam seneliui.

Naujuoju jaunuolio treneriu tapo žymus šachmatininkas Zurabas Azmaiparašvilis. Bendradarbiavimas su juo buvo naudingas Teymurui: jis užėmė antrąją vietą Naydorfo memoriale, vykusiame Buenos Airėse, taip pat tapo finalistu Maskvos „Grand Prix“ etape. 2002 m. Radjabovas užėmė 93 vietą šimtų geriausių FIDE šachmatininkų reitinguose.

Būdamas penkiolikos jaunuolis buvo įtrauktas į pasaulio komandą dalyvauti „Šimtmečio varžybose“. Tada daugelis abejojo, ar reikia patikėti tokia svarbia misija labai jaunam šachmatininkui. Tačiau Teymuras Rajabovas nenuvylė šalies ir savo rungtynėse su Rusijos komanda sugebėjo surinkti penkis taškus iš dešimties galimų, o tai buvo gana geras rezultatas.

Pergalė po pergalės

2003 m. Azerbaidžano didmeistris nugalėjo Ruslaną Ponomarevą turnyre Wijk aan Zee, Garry Kasparovą Linares mieste ir Viswanathan Ananda Dortmunde. Taigi jis tapo pirmuoju žaidėju, per vienerius metus įveikusiu tris pasaulio čempionus. Žinoma, didžiausią jaudulį sukėlė vakarėlis su legendiniu Kasparovu. Žiniasklaidoje buvo pilna antraščių apie tai, kaip penkiolikmetis debiutantas sumušė šachmatų genijus.

2004 m. Teymuras išvyko į pasaulio taurę Libijoje. Iš pradžių žaidimas jam buvo lengvas, tačiau pusfinalyje jis pralaimėjo anglui Michaelas Adamsas. Tai nesulaužė Radjabovo, kitais metais jis laimėjo turnyrą Ispanijoje, taip pat tapo antrasis Europos čempionate Lenkijoje.

2006 m. Šachmatininkas iškovojo sidabrą super turnyre Linares mieste, o 2008 m. Laimėjo Pasaulio taurę greitajame šachmate, finale įveikdamas rusą Aleksandrą Griščiuką.

2009 m. Teymuras Rajabovas vadovavo Azerbaidžano komandai žaidime prieš pasaulio komandą, kuris vyko Baku kaip Heydaro Alijevo prezidento taurės dalis.

Nesėkmės ir naujos sėkmės

2011 m., Po sėkmingų pasirodymų „Grand Prix“ serijoje, šachmatininkas pateko į pretendentų rungtynes, tačiau pasitraukė iš kovos po kaklaraiščio pertraukos su V. Kramniku. Pareiškėjų turnyras 2013 m. Londone taip pat buvo nesėkmingas Rajabovui, o jo karjeroje įvyko nedidelis nuosmukis, kuris tęsėsi kelerius metus.

Tačiau netrukus Teymuras pradėjo atgauti prarastą vietą ir 2017 metais vėl įstojo į kovą dėl pasaulio karūnos. Ženevoje jis laimėjo „FIDE Grand Prix“ apdovanojimą, už kurį prizu gavo dvidešimt tūkstančių eurų.